Montaż paneli słonecznych to spory wydatek, jednak wiele osób decyduje się na ten zakup. Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna w naszym kraju?
Po pierwsze – oszczędności. Panele słoneczne to domowa elektrownia, która jeśli jest odpowiednio skonfigurowana, potrafi zapewnić zdecydowanie niższe rachunki. Dobierając moc do naszego zużyciaj, jesteśmy w stanie całkowicie uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej. To sprawia, że zakup paneli słonecznych jest nie tylko modny, ale także opłacalny.
Średni koszt instalacji o mocy około 4 kW wynosi 20 000 zł. Taka domowa elektrownia będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie 3-4 osobowej rodziny. Rocznie możemy oszczędzić nawet 2500 zł. Oczywiście w pierwszych latach inwestycja nie będzie zarabiać – potrzeba kilku lat, by pokryć koszty montażu.
Jak łatwo jednak policzyć panele słoneczne powinny zwrócić się w 8 lat. Jeśli dodatkowo skorzystamy z dotacji „Mój prąd” oraz dokonamy odpisu podatkowego, może okazać się, że czas ten skróci się jeszcze o około 2 lata.
Równie popularne co zakup za gotówkę jest skredytowanie fotowoltaiki. Odpowiednio dobrany kredyt sprawi, że rata za panele nie będzie wyższa od comiesięcznego rachunku za prąd.
To wszystko sprawia, że panele słoneczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które często wykorzystywane jest w domach pasywnych.
W ostatnich miesiącach obserwujemy spory ruch w branży fotowoltaiki. Zmiany w przepisach, które wejdą w życie od stycznia 2022 roku, sprawią, że montaż instalacji nie będzie już tak opłacalny. Oczywiście w dalszym ciągu będzie można oszczędzić, jednak bardzo prawdopodobne, że do kosztów instalacji trzeba będzie doliczyć koszt zakupu akumulatorów potrzebnych do magazynowania energii.